Autocad 3. Ders

Autocad programında katmanlar (layers), farklı çizgi tipi ve kalınlıkları ile çalışabilmemiz için çok önemlidir. Çizimlerimizde ölçülerimizin daha ince kalınlıklı kalemler ile çizilmesini, gerçek şeklin ise daha kalın kalem ile kağıda çıkmasını isteriz. Veya bazı çizgilerimizi, gizlemek yada yazdırılmasını engellemek isteyebiliriz. Farklı çizgi renkleri, farklı çizgi tipleri, farklı çizgi kalınlıkları ile çalışabilmemiz için katman (layer) oluşturmamız iş yükümüzü azaltır, çizime daha hakim olarak daha hızlı sonuç almamızı sağlar.

Bu videoda, katman oluşturmak, katmanların gizlenmesi, kilitlenmesi detaylı bir şekilde anlatılmaktadır. Match properties komutu ile katman özelliklerinin aktarılmasından da bahsedilmektedir. Match properties özellik kopyalamada süper bir komuttur. Sadece katman özelliklerinin kopyalanması değil aynı zamanda yazı, çizgi tipi, ölçü stili özelliklerinin kopyalanmasını da sağlamaktadır.

Video da bahsedilen bir de yardımcı tuş bulunmaktadır. LWT isimli bu yardımcı düğme, farklı çizgi kalınlıkları ile çizdiğimiz şekillerin, kalem kalınlıklarının ekranda görüntülenmesine yardımcı olur. Ayarlanan kalem kalınlıkları çıktıda fark edilmektedir. Ekranda da kalem kalınlıkları hakkında fikir sahibi olmak isterseniz LWT düğmenini kullanmanız gerekir. Bu video da bu konu hakkında bilgiyi de bulabilirsiniz.

Videolarımızdan anında haberdar olmak için Makrobim International Youtube kanalımıza abone olabilir, videoların altına yorum yazarak düşüncelerinizi ve isteklerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

CAD yolculuğunuza keyif katmanız dileklerimizle.

Her gün öğrenmek için yeni bir fırsat

GELECEK Burada, MAKROBIM Bilgisayar