Ücretsiz photoshop programları ve alternatifleri için bir yazı derledik. Photoshop programı maliyeti yüksek geliyorsa bu 5 alternatif tam size göre. Ücretsiz photoshop programı alternatiflerine mutlaka göz atın.

Çok pahalı olduğu için bir Photoshop alternatifi mi arıyorsunuz? Başka yere bakmayın, işte sizin için en iyi 5 alternatif.

photoshop kursu için bilgi alabilirsiniz.

Son derece başarılı Adobe Photoshop yazılımı kadar güçlü, ancak yüksek fiyat etiketi olmayan bir çözüm mü arıyorsunuz? Harika! Bu gönderide, mevcut en iyi 5 ücretsiz Photoshop programları alternatifine göz atacağız.

 

Adobe Photoshop ile aynı kapsamlı işlevleri sağlamasalar da, 2022 için Photoshop’a benzer özelliklere sahip en iyi ücretsiz fotoğraf düzenleme yazılımı listemiz burada. Bunlardan bazıları Mac ile çalışır ve açık kaynaklıdır, böylece küçük günlük düzenleme görevlerinizi yetkin bir şekilde kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz Photoshop alternatifleri kesinlikle oyunun kurallarını değiştirecek!

 

1. PhotoWorks : Ücretsiz Photoshop Programı

ücretsiz photoshop programları

PhotoWorks , kullanıcı dostu olma ve etkileyici işlevsellik arasında mükemmel dengeyi yakalayan PC için akıllı bir fotoğraf düzenleyicidir. Hem yeni başlayanlar hem de profesyoneller için tasarlanan bu yazılım, bazı niş araçlarla birlikte tüm temel fotoğraf düzenleme özelliklerini sunar.

Belki de PhotoWorks’ün en büyük çekiciliği, hem manzaraların hem de portrelerin düzenleme sürecini önemli ölçüde basitleştiren içeriğe duyarlı yapay zekasıdır. 450’den fazla RAW formatını destekleyen bu fotoğraf düzenleme yazılımı, net, sezgisel bir arayüze ve cansız çekimlerinizi göz kamaştırıcı hale getirmeyi amaçlayan temel seviyeden profesyonel seviyeye kadar geniş bir araç yelpazesine sahiptir.

PhotoWorks, donanım söz konusu olduğunda son derece iddiasızdır ve düşük özellikli bilgisayarlarda bile sorunsuz çalışır. Tahribatsız düzenleme ve bir dizi tek tıklama efekti sunar, ancak eski okul manuel ayarlarından da çekinmez.

PhotoWorks’ün en parlak özelliklerinden biri portre rötuşudur. PhotoWorks’ün gelişmiş yüz tanıma teknolojisi ve güzelleştirici ön ayar kitaplığı sayesinde, bu fotoğraf düzenleyici, nihai sonucun kalitesinden ödün vermeden sıkıcı bir rötuş rutinini tek tıklamayla bir şeye dönüştürür.

Face Sculpt özelliği, portre rötuşunu bir sonraki seviyeye taşıyan başka bir araçtır, çünkü modelin yüz özelliklerini kötü ışıklandırma veya garip bir çekim açısı nedeniyle çarpıtmışlarsa düzeltmeye izin verir.

Önemli PhotoWorks Özellikleri şunları içerir:

 • Fotoğrafın türüne göre yapay zeka destekli otomatik düzeltme
 • Portre otomatik rötuş ve yüz şekillendirme aracı
 • Kolay arka plan değişikliği, kaldırma veya bulanıklaştırma
 • 180’den fazla sanatsal filtre: HDR, vintage, Renk sıçraması, vb.
 • Renk derecelendirme araçları ve 3D LUT ön ayarları kitaplığı
 • Birkaç fırça darbesiyle kaldırılan tuhaf nesneler
 • Akıllı kırpma, perspektif ve lens bozulma düzeltmesi

Ücretsiz photoshop programları arasında ilk sırada önerebileceğimiz iş gören bir programdır.

2. Affinity Photo : Ücretsiz Photoshop Programları

ücretsiz photoshop programı

Affinity Photo, HDR görüntüler oluşturmak, panoramalar oluşturmak veya odak istifleme yapmak isteyen fotoğrafçılar için mükemmel bir seçim olan güçlü bir Photoshop alternatifidir.

Yakınlık Fotoğrafı

Affinity Photo , Serif’in Affinity Designer (bir Illustrator alternatifi) ve Affinity Publisher’ı (InDesign’a verdikleri yanıt) içeren üçlü uygulamasının bir parçasıdır. Photoshop’a aşina olan kullanıcılar, Affinity Photo’nun düzeni Photoshop çok benziyor

Affinity Photo’da Photoshop’ta bulamayacağınız bir şey, özel bir frekans ayırma filtresidir – bu tür düzenlemeleri çok yapanlar için oldukça temiz bir özellik.

Affinity Photo aynı zamanda Windows, Mac ve iPad’de çalışan ilk profesyonel düzeyde fotoğraf düzenleme uygulamasıdır, böylece aynı dosyayı tüm cihazlarınızda düzenleyebilirsiniz. Photoshop nihayet 2019’da ancak sınırlı özelliklere sahip bir iPad sürümü yayınladı.

Tıpkı Photoshop gibi, Affinity Photo da katmanları destekler, böylece tahribatsız düzenleme yapabilirsiniz. Bu, piyasadaki diğer seçeneklerden bazılarına göre büyük bir avantajdır. Ancak, ana rakibinin sahip olduğu bazı gelişmiş düzenleme araçlarından yoksundur.

Diğer dezavantajı, Lightroom’da aldığınız gibi yerleşik bir dosya yönetim sisteminin olmamasıdır.

Önemli Yakın İlgi Fotoğrafı Özellikleri şunları içerir:

 • RAW dosyalarını destekler
 • HDR, panorama birleştirme ve odak istifleme araçları
 • Toplu işleme
 • PSD dosyalarını içe aktar
 • Katman tabanlı, tahribatsız düzenleme
 • Tek fiyat, aylık abonelik yok
 • İçe ve dışa aktarmada çeşitli dosya türlerini destekler

Ücretsiz photoshop programları içinde seçim yapabileceğiniz bir program

3. Luminar AI : Ücretsiz Photoshop Programları

ücretsiz photoshop programları

Luminar AI, düzenleme sürecini hızlandırmak için yapay zeka kullanan devrim niteliğinde yeni bir fotoğraf düzenleme yazılımıdır. Manzara ve portre fotoğrafçılarına yöneliktir.

aydınlatıcı yapay zeka

Luminar AI , listemize giren diğer Photoshop alternatiflerinden farklıdır. Luminar’ın ana şirketi Skylum’daki geliştiriciler, Luminar’ın bu sürümüyle fotoğraf düzenlemeye geleneksel olmayan bir yaklaşım benimsedi – tamamen yapay zeka tarafından destekleniyor.

Bunun anlamı, Luminar’ın normalde manuel olarak yapmanız gereken görüntünün bölümlerini (gökyüzü, saç, cilt veya gözler gibi) otomatik olarak algılayıp maskeleyebilmesidir.

Luminar AI teknolojisinin kalbinde Şablonlar bulunur. Temelde ön ayarlar veya filtreler gibidirler, ancak yazılım bunları fotoğrafınıza göre seçer. Yapay zeka, imajınızı inceler ve o imajla çalışacak en iyi şablonları önerir. Tabii ki, her şablonu zevkinize göre değiştirebilirsiniz.

Luminar AI, gökyüzü değiştirme, vücut zayıflama, göz geliştirme, manzaralara sis ekleme ve daha pek çok konuda üstündür. Dürüst olmak gerekirse, yapabileceği bazı şeyler dudak uçuklatıyor!

Ancak, bağımsız bir uygulama olarak, Luminar diğer alanlarda yetersiz kalıyor. Örneğin, katman tabanlı düzenleme yoktur. Resimleri yan yana karşılaştıramazsınız ve toplu düzenleme yoktur. Bu nedenle birçok fotoğrafçı, Photoshop ile birlikte Luminar AI’nın eklenti sürümünü kullanır.

Önemli Luminar AI Özellikleri şunları içerir:

 • Yeni başlayanlar için gelişmiş düzenlemeleri yeterince kolaylaştırır
 • AI görüntünün bölümlerini otomatik olarak algılar ve maskeler
 • Dudak uçuklatan gökyüzü değişimleri
 • Harika portre düzenleme araçları
 • RAW dosyalarını destekler
 • Windows veya Mac için kullanılabilir
 • Photoshop için bağımsız uygulama veya eklenti

 

4. Capture One: Ücretsiz Photoshop Programları

ücretsiz photoshop programları

Capture One, Lightroom’un en büyük rakibi olan sofistike bir programdır. Düzenlemenizin çoğunu Lightroom’da yapıyorsanız ve Adobe’den uzaklaşmak istiyorsanız, aradığınız cevap bu olabilir.

Birini Yakala

Capture One , yüksek aylık abonelik ödemesi olmadan Lightroom’a en iyi alternatif olarak kabul edilir . Üst düzey kamera üreticileri olan Phase One’dan kapsamlı bir görüntü yönetimi yazılımı ve fotoğraf düzenleyicisidir.

Capture One, listemizdeki diğer programlardan bazıları kadar yeni başlayanlar için uygun değildir. Yeni kullanıcılar, arayüzü ilk başta kullanımı zor bulabilir. Ancak, ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilebilir. Ve başlamanıza yardımcı olacak birçok ücretsiz eğitim var.

Capture One, özünde görüntü yönetimiyle ilgilidir ve işte bu noktada üstündür. Ancak bu liste Photoshop alternatifleriyle ilgilidir, bu nedenle yazılımın içerdiği çeşitli resim düzenleme araçlarına odaklanacağız.

Yazılım, RAW dosyalarını düzenlemeye izin verir, katman tabanlı düzenleme, lens düzeltme, seviyeler ve eğri ayarları, nokta kaldırma ve klonlama ve renk derecelendirme sunar. Program, Windows PC veya macOS için kullanılabilir.

Önemli Capture One Özellikleri şunları içerir:

 • Verimli dosya yönetim sistemi
 • Fuji ve Sony RAW dosyalarını Lightroom’dan daha iyi işler
 • En iyi Lightroom alternatifi
 • Araçlar için kendi klavye kısayollarınızı oluşturun
 • Arayüzü kendi ihtiyaçlarınıza göre özelleştirin

 

5. ON1 Photo RAW: Ücretsiz Photoshop Programları

ücretsiz photoshop programları

ON1 Photo RAW , Lightroom/Photoshop alternatifi için güçlü bir rakip. Bazı mükemmel ön ayarları var ve hatta bazı Photoshop eklentilerinin kullanılmasına izin veriyor.

ON1 Fotoğraf RAW

ON1 Photo RAW , Lightroom Classic’e benzer. Güçlü bir RAW işlemciye ve pozlama, parlaklık ve keskinleştirme gibi tüm tipik fotoğraf ayarlarına erişmenizi sağlayan Geliştirme modülüne sahip bir görüntü yönetim sistemine sahip olursunuz. Arayüzler benzer olduğu için Lightroom’a alışmış kullanıcılar geçiş yapmakta kolay olacaklar.

Öte yandan, Photoshop’a daha aşinaysanız, ON1 ile elde ettiğiniz katman tabanlı düzenlemeyi seveceksiniz. Metin ekleme yeteneği bile var! Ancak Photoshop’tan farklı olarak, ON1 ile yapılan tüm düzenlemeler tahribatsızdır.

Luminar AI gibi, ON1 de AI Auto Tone ve AI Match dahil olmak üzere bir dizi yapay zeka seçeneği içeriyor, ancak bunlar rekabet kadar iyi çalışmıyor gibi görünüyor.

ON1 Photo RAW, RAW dosyalarını destekler ve aslında, RAW fotoğraf oluşturma, bazıları tarafından Lightroom’dan bile daha iyi olarak kabul edilir! Ancak ON1’in gerçekten bilinen özelliği filtreleri ve efektleridir. Standart eğriler ve vinyet dışında, yaratıcı düzenlemelerinizi genişletmek için Grunge ve Sunshine gibi başkaları da vardır.

Önemli ON1 Photo RAW Özellikleri şunları içerir:

 • Tescilli fotoğraf büyütme aracı ON1 Resize, tek başına fiyatına değer
 • Temelde Lightroom ve Photoshop’un işini bir arada yapar
 • Portreler ve manzaralar için Yapay Zeka özellikleri
 • Bazı Photoshop eklentileriyle çalışır
 • HDR, odak istifleme ve panorama birleştirme içerir.

 

Ücretsiz Photoshop programları ile ilgili destek olmaya çalıştık. Ücretsiz Photoshop Programları ve alternatifleri her zaman işinize yarayabilir ve size büyük zaman kazandırabilir. Ama profesyonel işlerinizde Photoshop’u tercih etmeniz gerektiğini unutmayın. Photoshop verilen parayı sonuna kadar hak eden bir program…