Excel Büyükharf – Küçükharf – İlk Harf Büyük

Excel Pratik Bilgisi

Excel de yazdıklarımızı veya bize gelen yazıları düzenlemek isteriz. Yazılanları büyük harfe veya küçükharfe çevirmek isteriz veya yazılanların ilk harflerini büyük yapmak isteriz. Word programında, kısayol düğmesi ile yazılarımızı değiştirebildiğimiz bu özellik, Excel de formüller ile yapılabilmektedir.

Excel fonksiyonlarında yer alan BÜYÜKHARF – küçükharf – Yazım.Düzeni fonksiyonları yazılan yazılarımızın değişmiş hallerini başka bir hücre aralığında elde etmemizi sağlar.

Yukarıdaki formülleri kullanarak başka hücrelerde bulduğunuz sonuçları, kopyalayın ve eski yazılarınızın bulunduğu hücre aralığının üzerine formülsüz olarak yalnızca değerler olarak yapıştırın. Kopyaladığınız alanda seçili alanı temsil eden yürüyen karıncalardan kurtulmak için klavyeden Esc tuşuna basabilirsiniz.

Örneğin; Yazdıklarınızın A1 hücresi ve aşağısında yer alan kelime grupları için uygulanacağını düşünelim. Önce, boş bir hücrede =BÜYÜKHARF(A1) yazın ve enter tuşunu kullanın. Daha sonra bulduğunuz sonucu, kenarındaki artıdan çekerek aşağıya doğru formülünüzü çoğlatın. Büyükharf olarak bulduğunuz sonuçları, kopyalayın ve A1 hücresinin üzerinde fare sağ tuşla ile gelen menüden yalnızca değerler olarak yapıştırın. Özel yapıştırda yer alan değerler seçeneği, seçtiğiniz formüllü hücrelerin, formülsüz olarak yapıştırılmasını sağlar.

GELECEK Burada, MAKROBİM Bilgisayar

ileri Excel Kursu